Kraina Wygasłych Wulkanów to geologiczny raj. Procesy geologiczne, w tym ruchy ziemi i wybuchy wulkanów, doprowadziły do powstania cennych skał i minerałów m.in. takich jak: piryt, azuryt, malachit, srebro, agat, ametyst, kryształ górski, cyrkon, rubin, topaz, szmaragd, kalcyt, złoto. Pocesy wulkaniczne uczyniły Pogórze Kaczawskie rezrwuarem bazaltu, oraz różnych rud – miedzi, ołowiu, srebra, żelaza, które eksploatowano od średniowiecza. Część starych wyrobisk jest miejscem pozyskiwania cennych skał i minerałów, pośród których światową sławą cieszą się kaczawskie agaty. Należą one do najpiękniejszych i najcenniejszych na świecie.

Góry i Pogórze Kaczawskie to idealne miejsce dla poszukiwaczy powulkanicznych minerałów – przede wszystkim agatów, których znalezienie w naszym regionie jest stosunkowo łatwe.

Dla naszych gości organizujemy „agatową wycieczkę“ z przewodnikiem. Czas trwania ok 3 godziny. Dojazd własnym samochodem w okolicę wsi Nowy Kościół (ok 20 minut), oddalonej od Kondratowa 15 km.

Należy zabrać ze sobą worek do zbierania agatów – obuwie, którego nie jest nam szkoda na wędrówkę potokiem i po błocie (dla dzieci polecamy kalosze), długi rękaw.

Podczas wycieczki dowiecie się, skąd się „u nas“ wzięły agaty, jak wyglądają i gdzie należy ich szukać. Po poszukiwaniach przewodnik zabierze was do swojego warsztatu – szlifierni, gdzie pokarze wam jak ciąć, szlifować agaty, oraz sprawdzicie jakie geologiczne cuda udało się wam znaleźć.