Zamek Czocha to jedna z największych atrakcji Dolnego Śląska. Położony we wsi Sucha, nad zalewem Leśniańskim, oddalony niewiele ponad 60 km od Agrohippiki. Zamek Czocha to propozycja na wycieczkę samochodową. Podróż w jedną stronę zajmuje ok 1 godziny.
Zamek został wzniesiony na początku XIII wieku jako warownia graniczna, (naprzemiennie leżał w granicach Polski lub Czech) z rozkazu króla czeskiego Wacława I. Na początku XIV wieku przeszedł jako posag we władanie Henryka I Jaworskiego, a później Bolka II – księcia świdnicko-jaworskiego. Po śmierci jego żony Agnieszki Habsburg wrócił do Czech. Później zamek był siedzibą takich rodów rycerskich jak von Dohna, Klux, Nostitz, Uechtritz. W końcu został zakupiony w 1909 przez producenta wyrobów tytoniowych Ernsta Gütschowa za 1,5 mln marek, z którego działalnością wiążą się tajemnice (należał do loży iluminatów). Do 1912 zamek był przebudowywany przez znanego ówcześnie berlińskiego architekta Bodo Ebhardta. W latach II wojny w zamku mieściła się szkoła szyfrantów Abwehry. Ernst Gütschow utrzymywał dobre stosunki z dworem carskim, a po rewolucji z rosyjskimi emigrantami, od których skupował różne przedmioty o wysokiej wartości. W zamku mieszkał do marca 1945 roku. Opuszczając zamek wywiózł najcenniejszą część wyposażenia. Po wojnie zamek był szabrowany zarówno przez Sowietów jak i Polaków. Największej kradzieży dokonał burmistrz Leśnej w 1946 roku wraz z zamkową bibliotekarką wywożąc m.in. insygnia koronacyjne rodziny Romanowów, popiersia carów rosyjskich, ikony, biżuterię, zastawę stołową i obrazy. Od 1952 na zamku funkcjonował Wojskowy Dom Wczasowy. Zamek jest ogólnodostępny dopiero od 1996 i funkcjonuje jako hotel.
Ze względu na swoje malownicze położenie i zabudowania na Zamku Czocha kręcono różne filmy: Gdzie jest generał?, Wiedźmin, Tajemnica twierdzy szyfrów, Dwa światy (Spellbinder), Święta wojna oraz Pierwsza miłość.
Warto zwiedzić sale zamkowe z przewodnikiem – historia, legendy i tajemnice zamku są na tyle ciekawe, że zainteresują dzieciaki. Jedną z większych atrakcji jest przchodzenie tajnymi przejściami, podziemia, gdzie znajdowała się maszyna szyfrująca, zrabowany skarbiec, sypialnia z łożem dla kochanek (te niewygodne wpadały prosto z łoża bezpowrotnie do lochu głodowego) oraz wieża z widokiem na zalew.
GODZINY OTWARCIA
10.00 – 17.30, po 18.00 tylko dziedzińce zamkowe. Zamek bywa nieczynny podczas trwania imprez prywatnych.
CENY BILETÓW
Zwiedzanie dziedzińców zewnętrznych:
– dzieci i młodzież do 15 lat – 1,50zł
– osoby dorosłe – 3zł
Zwiedzanie sal zamkowych z przewodnikiem:
– dzieci i młodzież do 15 lat – 8zł
– osoby dorosłe – 15zł
ATRAKCJE DODATKOWE
Nocne zwiedzanie zamku:
11.07.2015, 01.08.2015, 02.08.2015, 15.08.2015, 28.08.2015
cena nocnego zwiedzania 40zł / osoba, start o 22.00
Sklepik
Po zwiedzaniu dzieciaki z całą pewnością będą chciały nabyć pamiątki. O dziwo oferowane miecze, tarcze i “wianki” dla księżniczek nie są tandetne, tzn. warte zakupu 😉
Rejs wycieczkowy stateczkiem po zalewie Leśnieńskim.
Rejs trwa ok 40 minut. Statek wypływa z przystani pod dolnym dziedzińcem, do której prowadzą dosyć strome schody. Podczas rejsu w stronę zapory można podziwiać skaliste wybrzeże i zamek, który od strony jeziora prezentuje się nad wyraz okazale. Cena biletu – 10 zł.